Wymiana strojnicy
Strojnica
Struny w pianinie i fortepianie są zaczepione z jednej strony na ramie żeliwnej o tzw. sztyft. Z drugiej zawinięte na kołku stroikowym, który jest wbity w otwór o mniejszej średnicy. Drewniany kloc, w którym wbite są kołki nazywamy „strojnicą”. Najczęściej jest to sklejka bukowa lub klonowa. Tylko taka konstrukcja jest wstanie wytrzymać potężny naciąg strun, który w pianinie wynosi nawet 12 ton. W fortepianie jest on bliski 20 ton. Kołki osadzone są bardzo ciasno w strojnicy, ale mimo wielkiego oporu można nimi kręcić, ustalając wysokość stroju każdej struny. Na tym właśnie polega strojenie instrumentu.
Naprężenie strun
Z wiekiem ogromne napięcie, jakie wytwarzają ciasno wbite w strojnicę kołki, powoduje poważne uszkodzenia polegające na pękaniu, rozsadzaniu strojnicy. W takim przypadku wymiana samych kołków na większe jest bezcelowa. Taką operacje można wykonać tylko w sytuacji, kiedy kołki na skutek wielokrotnego strojenia przestają siedzieć na tyle ciasno w strojnicy, by utrzymywały strój na odpowiedniej wysokości.
Delignit
Starą strojnicę zamieniamy na nową, wykonaną w zupełnie nowej technologii z tzw. „delignitu”. To cienkie warstwy drewna bukowego lub klonowego klejonego krzyżowo pod dużym ciśnieniem tak, aby wykluczyć możliwość pęknięcia materiału. Poza tym wrażliwość takiej strojnicy na zmienne warunki klimatyczne jest nieporównywalnie mniejsza niż w ówcześnie produkowanych strojnicach, wykonanych z zaledwie kilku warstw krzyżowo klejonego buku.