Renowacja obudowy

Mebel, który gra...

Zasadniczo renowacja obudowy piania czy fortepianu niczym nie różni się od renowacji szafy czy stołu. Wymiana forniru, dorabianie uszkodzonych elementów, usuwanie skutków działalności kołatka (potocznie zwany kornikiem), bejcowanie czy wreszcie lakierowanie to prace wykonywane w obu przypadkach. Zasadniczo - ponieważ żaden mebel nie wydaje dźwięków (chyba, że skrzypi). Instrument wymaga zupełnie innej precyzji. Elementy obudowy spełniają funkcje nośne, konstrukcyjne. Parametry i wymiary decydują o późniejszej regulacji i stabilności. Każdy błąd będzie rzutował na funkcjonowanie mebla jako instrumentu. Z tego powodu nie wolno powierzać renowacji obudowy pianina czy fortepianu firmie renowującej meble.

Politura

Styl budowy części zewnętrznej pianina jest ściśle związany z okresem, w którym powstał. Zupełnie inaczej wyglądają pianina z XXI wieku (obudowy proste, bez zdobień, rycin, świeczników, intarsji). Lakierowane głównie czarnym poliestrem. W XIX wieku praktycznie nie było czarnych pianin i fortepianów. Królowały wówczas forniry orzechowe, włoskie, kaukaskie, czeczot i inne egzotyczne, których nazw już nikt nie zna. A wszystkie były politurowane. Na tyle dopracowano tą technologię, że nawet dzisiaj zdarzają się instrumenty, które mimo sędziwego wieku blisko 100 lat, posiadają piękną błyszczącą politurę.

Obecnie niewiele firm posiada fachowców w dziedzinie nakładania politury, potrafiących „wykręcić” politurę do jakości, która przed wojną była czymś zwyczajnym. „Wykręcić”, ponieważ nanoszenie politury odbywa się zupełnie ręcznie. Bawełniany tampon nasącza się rozpuszczonym w spirytusie szelakiem. Następnie powolnymi kolistymi ruchami, warstwa po warstwie, następuje zamknięcie porów drewna aż u do uzyskania gładkiej, błyszczącej powierzchni. Łatwiej napisać niż zrobić. Koncentracja podczas nakładania politury nie może być niczym zakłócona. Każde przywarcie tamponu do powierzchni politurowanego elementu niszczy bezpowrotnie długie godziny pracy.

Politurowanie całego pianina to kilka tygodni pracy w odpowiednich warunkach temperatury i sterylności pomieszczenia.

W naszej pracowni oferujemy politurowanie instrumentów, które jednak zdecydowanie odradzam.. W naszych zwariowanych czasach obchodzenie się ze współczesnymi meblami jest dosyć surowe. O politurę trzeba dbać jak o dziecko. Nie wolno jej niczym myć ani wycierać na mokro. Przypadkowy kontakt alkoholu z politurą natychmiast powoduje nieusuwalne plamy.

Politura w XXI wieku jest bardzo niepraktyczna. Aczkolwiek istnieje wąska grupa osób, którym nade wszystko zależy, by uzyskać oryginalny efekt, jaki daje właśnie politura.

Poliuretan i poliester

O wiele praktyczniejsze i zdecydowanie tańsze jest lakierowanie poliuretanem. Jest to lakier bardzo odporny na zarysowania. Występuje w macie, półpołysku i połysku.

Nieco droższy jest lakier poliestrowy, dający dużą głębię koloru. Poliester ma wielką zaletę: można szybko i dosyć tanio naprawiać uszkodzenia i zarysowania. Powłoka poliestru jest na tyle gruba, że usuwanie nawet bardzo głębokich rys nie wymaga ponownego lakierowania elementu.

Wszystkie opcje politurowania i lakierowania wyceniamy indywidualnie. Proste obudowy pochłaniają zdecydowanie mniej czasu niż mocno zdobione.

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji