Renowacja mechanizmu

Mechanizm

Mechanizm pianina czy fortepianu składa się z kilu tysięcy części pracujących ze sobą. Wiele z tych części porusza się względem siebie. Aby mechanizm mógł precyzyjnie funkcjonować, wszystkie parametry regulacji muszą się zgadzać z dokładnością nawet do 0,10 mm.

Ilość uderzeń wykonanych w klawisze w każdym instrumencie można liczyć w milionach. Mechanizm w obecnych pianinach czy fortepianach nie zawsze tak wyglądał. Ewoluował wiele razy w ciągu kilkuset lat. Konstruktorzy zmieniali materiały, usprawniali wcześniejsze patenty. Wszystko po to, aby stopień zużycia był jak najmniejszy i aby instrument mógł służyć długie lata bez konieczności wykonywania drogich napraw. Mimo to, czas i użytkowanie niezmiennie wywierają swoje piętno na instrumentach.

Mole odzieżowe

Nie bez znaczenia jest również ingerencja małych stworzeń. Mam tu na myśli mole odzieżowe, które uwielbiają nieskończone pokłady filcu. Filc stanowi ogromną spiżarnię dla całych rodzin szkodników, które utrzymują się przez lata i nieskończenie mnożą. Jak z nimi walczyć wspomniałem w rozdziale Porady dla klientów.

Na mechanizm składają się takie materiały jak drewno, filc, skóra i metal. Wszystkie te elementy są połączone ze sobą i wzajemnie współgrają. Zużywają się i są podatne na zmienne warunki klimatyczne. Skóra z czasem twardnieje i pęka. Drewno na skutek właściwości higroskopijnych kurczy się bądź pęcznieje. Filc wyciera się, ewentualnie zostaje zjedzony przez mole. Wszystkie te uszkodzenia narastają przez lata aż do momentu, kiedy dalsza gra przestaje być możliwa.

Wymiana zużytych elementów

Wyżej opisane problemy można usunąć przez wymianę zużytych elementów, w taki sposób by umożliwić prawidłową regulację i grywalność. Stopień zużycia poszczególnych elementów jest różny w poszczególnych instrumentach i nie zawsze te same elementy podlegają wymianie.

Dlatego wycenę renowacji przeprowadzam indywidualnie. Uwzględniam stopień zużycia poszczególnych elementów mechanizmu, ogólny stan całego instrumentu oraz jego przeznaczenie.

Renowacja mechanizmu

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji