Przebudowa mechanizmu górnotłumikowego na dolnotłumikowy

Dwa systemy

Do początku XX wieku system górnego tłumienia był standardem w większości pianin. Jednak szybki rozwój tej branży skutkował coraz to nowymi, doskonalszymi patentami. Tak oto powstał nowy system dolno tłumikowy. Różnica między nimi polega na zróżnicowanym ulokowaniu tłumików (przełożonego z nad młotków pod młotki). Nowy system był znacznie bardziej precyzyjny, a ponadto łatwiejszy w produkcji i regulacji. Zatem stary system został szybko wyparty a ciągnący się dźwięk przeszedł do historii. Niemniej jednak do tamtej pory powstały setki tysięcy pianin, które mamy do dzisiaj. Ponieważ obecnie zmiana systemu z górnego tłumienia na dolny jest możliwa, możemy wciąż cieszyć się tymi instrumentami.

Aby taką operację wykonać, należy zbudować od podstaw nowy mechanizm. Począwszy od nowej belki a skończywszy na zupełnie innych dźwigniach. Tłumienie będzie bardziej precyzyjne a ogólna wartość instrumentu znacznie wzrośnie.

Różnice między tymi systemami łatwo rozpoznać. Po otwarciu nakrywy górnej w systemie górno tłumikowym najpierw zobaczymy szeroką listwę, ciągnącą się przez całą szerokość instrumentu.

W systemie dolno tłumikowym zamiast listwy zobaczymy młoteczki.

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji