Naprawa mostków

Mostek

Mostki w pianinie czy fortepianie mają podobne działanie jak w gitarze czy skrzypcach. Przenoszą drgania strun na płytę rezonansową, która oddaje słyszalny dźwięk rozchodzący się w powietrzu. Jego jakość i odpowiednie parametry decydują o wartości akustycznej całego instrumentu. Dlatego mostki mają naprawdę ogromne znaczenie.

Najczęstsze uszkodzenia mostka to pęknięcia, luźne i skorodowane sztyfty, odklejone nakładki mostka lub odklejenie samego mostka. Ponieważ rola mostków jest istotna, wszystkie te uszkodzenia muszą być koniecznie usunięte. Każde nawet najmniejsze uszkodzenie mostka będzie negatywnie wpływać na dźwięk..

Naprawa mostków

Kontrola mostka

Naprawę bądź wymianę mostków można przeprowadzić dopiero po usunięciu wszystkich strun, bo tylko wtedy jest odpowiednie dojście. Natomiast przy wymianie samych strun konieczna jest kontrola stanu mostków, osadzenia sztyftów oraz wyniesienia. Nie powinno się zakładać nowych strun nie naprawiając przy tej okazji mostków, ponieważ cały wkład i praca nie będą miały efektu.

Naprawa mostka może polegać na wymianie sztyftów, nakładki mostka, a w skrajnych przypadkach nawet całego mostka.

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji