Naprawa dna rezonansowego

Dno...

Rysy i pęknięcia to typowe uszkodzenia starszych pianin i fortepianów. Są skutkiem niskiej wilgotności. Wspominałem o higroskopijnych właściwościach drewna przy okazji omawiania mechanizmu instrumentu. Drewno miękkie, jakie jest użyte do produkcji płyt rezonansowych (świerk) jest szczególnie podatne na niską wilgotność. Oddaje wilgotność z porów, a ponieważ nic ich już nie wypełnia, kurczy się. Do pewnego momentu nie ma to wpływu na całą strukturę materiału. Jednak przy długim okresie niskiej wilgotności bądź na skutek zmęczenia materiału, drewno po prostu pęka.

Pęka zawsze wzdłuż słojów, czasem w miejscu łączenia dwóch deszczułek (tak nazywamy deseczki, z których jest sklejony rezonans). Wtedy dźwięk przestaje być piękny i donośny. Rezonans traci sprężystość i wyniesienie. Często takim uszkodzeniom towarzyszą odklejone żebra. To one nadają niezbędną formę płycie. Jest to tak zwane „wyniesienie”. Wszystkie naprawy związane z rezonansem powierzamy naszemu najlepszemu pracownikowi, który posiadając ogromne doświadczenie, jest w stanie precyzyjnie wykonać naprawę.

Polega ona na frezowaniu pęknięcia a następnie na wpasowaniu listwy o klinowej formie tak, aby przylegała na całej głębokości pęknięcia. Tylko wtedy rezonans odzyskuje swoją sprawność i sprężystość.

Naprawa dna rezonansowego

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji