Renowacja pianina Preiss Ratibor. Zdjęcia przed i po

Tym razem do naszej pracowni trafił mocno zniszczony instrument. Joseph Preiss Ratibor.

Instrument mało w świecie znanej manufaktury z Raciborza. Fabryka bardzo mocno postawiła na zdobienia swoich dzieł. To nie pierwsze pianino tej marki, które odrestaurowałem. Jakości elementów obudowy, ich spasowania oraz doboru materiałów nie powstydził by się żaden potentat klasy Steinwaya czy Bechsteina.

Firma tworząca po prostu dzieła sztuki.

Mechanika i akustyka instrumentu to już zupełnie inny świat. Bardzo trudny w renowacji. Rama żeliwna jest źle spasowana, górne tłumienie bardzo nie prezycyzje. Elementy mechanizmu sprawiają wrażenie wyciosanych siekierką.

To pianino należy do jednej rodziny od kilku pokoleń. Toteż z radością podjąłem się tego wyzwania mając świadomość, jak cenny dla właścicieli jest to przedmiot.

Każda renowacja takiego pianina to zupełnie nowa przygoda trwająca naprawdę długie miesiące. O wiele prościej i sprawniej przebiega odbudowa instrumentów bardzo znanej i fantastycznej fabryki Steinway & Sons. Rezultat takiej operacji jest prawie zawsze taki sam, to znaczy: instrument brzmi i gra świetnie. Taki po prostu jest Steinway. Dostępność oryginalnych materiałów, jak chociażby młotki i inne części mechanizmu, tylko ułatwiają ten proces. Nie zmienia to oczywiście faktu, że od takich renowacji wymaga się znacznie więcej.

Zupełnie inaczej jest z manufakturami stawiającymi bardziej na wygląd niż barwę dźwięku czy grywalność. Toteż wielkim wyzwaniem jest przeprowadzenie w taki sposób renowacji, by w miarę możliwości poprawić producenta. W przypadku tego pianina Preiss Ratibor udało się to w 100%.

Wielogodzinne i naprawdę żmudne dopracowywanie tłumienia zaowocowało świetnym wyciszaniem.

Zastosowanie strun historycznych (niskonapięciowych) wydobyło z pianina bardzo przyjemne brzmienie.

Płyta rezonansowa mimo tak licznych pęknięć zaczęła pięknie brzmieć.

Po blisko roku pracy instrument wrócił do właścicieli zupełnie odmieniony. Rezultat proszę ocenić samemu.

Pozdrawiam Daniel Kałużny

 

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji