Wymiana młotków

Młotki pełnią kluczową rolę w wydobywaniu dźwięku, a ponieważ w dużej mierze są wykonane z filcu, ulegają ścieraniu. W skutek tysięcy uderzeń w struny, w młotkach powstają wzdłużne rowki, które z czasem pogłębiając się niszczą młotek. W zależności od stopnia zużycia, istnieje możliwość przedłużenia życia młotków poprzez skomplikowany proces tzw. profilacji. Polega ona na zdjęciu pewnej warstwy filcu tak, aby młotek odzyskał owalny kształ. Ma to na celu zmniejszenie punktu uderzenia młotka w struny do minimum, a także usunięcie rowków. Proces jest trudny ponieważ nieuważne profilowanie doprowadzi do zupełnego, nieodwracalnego uszkodzenia.

Australijskie owce Merino

W większości przypadków młotki w intensywnie użytkowanym instrumencie są do wymiany. Filc stracił swoją sprężystość i nawet profilowanie nie rozwiąże problemu.

W teorii młotki to filc owinięty wokół drewnianego rdzenia. Dzisiejszy kształt i dobór materiałów to efekt ewolucji młotka przez setki lat. Doszedł do optymalnej formy już wiele lat temu. Rdzeń młotka to najczęściej drewno bukowe, ale także orzechowe i mahoniowe. Filc z przeznaczeniem na młotki produkuje się z wełny tylko jednego gatunku owiec australijskich (merino). Tylko ten gatunek cechuje się wełną o dużej ilości "haczyków" we włóknie. Dzięki nim młotek nie rozleci się.

Renowacja młotków w pianinie

Filc naklejany jest na rdzeń w prasie pod dużym ciśnieniem, tak by w efekcie młotek był bardzo twardy a jednocześnie sprężysty. Ma to ogromne znacznie dla możliwości intonowania (tj.obróbki barwy). Młotki definiuje się następującymi cechami: waga, długość rdzenia, długość całkowita, twardość, elastyczność filcu, forma punktu uderzenia i napięcią filcu. Wszystke te cechy wpływają na brzmienie.

Wymiana młotków

Wymiana młotków to złożony proces. Wiercenie młotków pod odpowiednimi kątami, dobranie wpasowanie, które musi być właściwe dla długości oraz rodzaju młotka, to tylko nieliczne etapy mające na celu odpowiednie jego dopasowanie. Nawet niewielki błąd może zmniejszyć precyzyją regulację czy optymalne brzmienie instrumentu.

Plastyka dźwięku

Intonacja jest najtrudniejszą i najbardziej odpowiedzialną czynnością w całym budownictwie pianin i fortepianów. To od niej finalnie zależy zadowolenie osoby grającej. Intonacja polega na odpowiednim nakłuwaniu każdego młotka z osobna w taki sposób, aby nadać mu odpowiednią elastyczność, która zapewni równe brzmienie wszystkich młotków. Ten właściwy ton musi być dopasowany do konstrukcji akustyki instrumentu a także pomieszczenia, w którym się znajduje. Tych operacji może dokonać tylko i wyłącznie fachowiec z wieloletnim doświadczeniem, ponieważ precyzja i jakość mają tu kluczowe znacznie dla zadowolenia z brzmienia instrumentu.

Sprzedaż pianin i fortepianów po renowacji